
| Parameter | Value |
|---|---|
| Termination | Solder |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Height | 5.95 mm |
| Packaging | Bulk |
| Voltage Rating | 150 V |
| Lead Free | Lead Free |
| RoHS | Compliant |
| Contact Plating | Gold |
| Contact Material(Contact Finish) | Gold, Nickel |
| Pitch | 2 mm |
| Current Rating | 2 A |
| Color | Black |
| Gender | Male Pin |
| Number of Contacts | 10 |
| Connector Type | Male Pin |
| Number of Positions | 10 |
| Number of Rows | 1 |
| Contact Mating Length | 3.6068 mm |
| Mating Post Length | 3.6 mm |
| Termination Post Length | 2.79 mm |
Stock: 2900
Distributors
pcbx
Unit Price$0.36921
Ext.Price$0.36921
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.36921 | $0.36921 |
| 10 | $0.31095 | $3.10950 |
| 25 | $0.29452 | $7.36300 |
| 50 | $0.27896 | $13.94800 |
| 100 | $0.26423 | $26.42300 |
| 300 | $0.24963 | $74.88900 |
| 500 | $0.23584 | $117.92000 |
| 1000 | $0.22457 | $224.57000 |
| 3000 | $0.21217 | $636.51000 |
| 5000 | $0.20046 | $1002.30000 |
| 10000 | $0.19184 | $1918.40000 |
